רגע, אם את במסע להקמת אדמת מרפא נשית בישראל, מה את עושה באפריקה?

August 17, 2017

 

יכול להיות שעבר רק שבוע מאז עזבתי את ביתי ביפו ויצאתי למסע הזה להקמת אדמת מרפא נשית? המילה הראשונה שאני לומדת באמהרית היא צלוט, למדתי אותה בזמן שחיפשתי את חדר התפילה בשדה התעופה אחרי שעיכוב בטיסה השאיר אותי לילה בשדה באדיס. אני ופוסט טראומה יוצאות להסתובב בעולם, אני ופוסט טראומה שלא אוהבת שינויים בתוכניות, ושיבושים, ואיחורים, וכל מה שאי אפשר להתכונן אליו,

נוחחות במרכז הלידה באוגנדה על הגבול עם סודאן בלילה של ירח מלא. 

ישר לתוך סופת ברקים וארבע לידות ברצף. המילה הראשונה שאני לומדת באצ'ולי: יוואיאמו  

  

צלוט להתפלל, יוואיאמו תנשמי עמוק, באמת צריך יותר מלים מזה?

 

איך שוב הירח כבר מלא. לפני חודש בדיוק בלילה של הלבנה המלאה, אחרי חמישה ימים של הליכה בהרים ליד סנטה קתרינה עליתי להר סיני לראות את הזריחה . בפסגה מצאתי מקהלה של תיירים ממקום כלשהו באסיה. שרים שירי עידוד לישו- ישו הי, הי הי הלולוליה, ורבבות בני נוער מכל העולם עם מקלות סלפי, מנסים לתפוס את השמש העולה מעל הרחבה שבה אולי עמדו בני ישראל כשאלוהים ענה בקול   .

 

רק במטוס, אחרי שכבר חצינו את הסהרה ואפריקה הירוקה הופיעה מתחת לעננים- הלב שלי התחיל לזרוח, להשיל קליפות ולהבין. למה מסע שמטרתו להביא להקמת אדמת מרפא נשית בארץ, מסע גיוס כספים באירופה ובארצות הברית, למה הוא מתחיל כאן, ביבשת הזאת במרכז לידה על הגבול בין אוגנדה לסודאן?

 

 

באחד הלילות בהרים בסיני סאלם, המדריך, התעורר מחלום. בחלום הנה שטפון והשטפון מוחה כל זכר לכפר. סיפרתי לו שאבא שלי חיבר פעם שיר על גמל עם כנפיים, אחרי שהיה במילואים בסיני.  גם סאלם חולם לפעמים על גמל שיודע לעוף. חלומות מורכבים, בסופו של דבר מדברים שאנחנו רואים באמת. כמו שהרמב"ם אמר הכוח המדמה יכול לדמיין דבר מופרך כמו ספינת ברזל ששטה בשמיים כי הוא מכיר ספינה ששטה במים וכנפיים של ציפור. 

 

 אני מתהלכת במתחם, בכפר הנשי הזה שקם מתוך הטראומה של ילדים חיילים חטופים ושפכות מין ששרתו מורדים. מתוך חלום של שתי מיילדות מארצות הברית. בין המטבח לבקתות הבוץ של מגורי הצוות, בין חדרי הקליניקה ,  המתחם המרכזי בו תלויים ערסלים, אל  האש שם המשפחות מרתיחות מים לתה ולרחצה עבור הנשים והתינוקות, אל הבאר שם הנשים שואבות מים...

מתהלכת ורואה איך אמ"ן בעצם כבר קיימת. רק צריך להוריד אותה לעולם החומר. כמו שאחת התלמידות האהובות שלי אמרה: זה ברור שזה קורה, השאלה היחידה למי תהיה הזכות לקחת בזה חלק.

 

 

ביום הראשון שלי בקליניקה אני פוגשת תינוקת מתוקה שנולדה בלילה לפני שהג