top of page

קהילת המרפא של אמ"ן

ברוכה הבאה

שלום לך, ברוכה הבאה לקהילת המרפא של אדמת מרפא נשית. 

 

אם את כאן כנראה שאת (או אדם קרוב לך) מתמודדת עם משבר נפשי בעקבות פגיעה מינית. 

ראשית, אנו מצטערות כל כך על מה שנאלצת לעבור, ועל כל הדרכים שבהן הפגיעה ממשיכה לגרום לך לסבל וכאב בהווה. אנו  גאות בך על כך שאת עדיין כאן, ועל כך שאת נלחמת בשביל עצמך, ומחפשת עזרה. מגיעה לך כל התמיכה שבעולם.  

לצערנו אלימות מינית מוסיפה להיות תופעה הרסנית ורחבת היקף הגובה מחירים קשים וארוכי טווח. נשים (וגברים) רבות סובלות מתופעת הקשורות לפוסט טראומה מורכבת: דיכאון, הפרעות אכילה, הפרעות דיסוציאטיביות,  DID, מחשבות וניסיונות אובדניים ועוד.

כל אחת מושפעת אחרת, אבל חשוב שתדעי שמותר לך להרגיש את כל מה שאת מרגישה. כל מה שאת עוברת הוא תגובה נורמלית לדבר נורא שקרה לך. חשוב שתדעי שאת לא אשמה ושאת לא לבד.

אמ"ן הוקמה על ידי שורדות בשביל שורדות. 

כיום אמ"ן מובלת ע"י נשות מקצוע ונשים עם ידע מניסיון חיים המאמינות שאפשר להירפא. אנו מאמינות שלכל אישה מגיע לקבל טיפול מותאם ומיודע טראומה. אנו יודעות כמה זה קשה ומפחיד ובוחרות להיות שם איתך ועם כל החלקים. 
 

אמ"ן הוקמה בגלל שבישראל כיום לא קיים מענה מותאם לאותן א.נשים אמיצות הנאבקות ימים ולילות לחיות בצל הטראומה.

אמ"ן הוקמה משום שאנו מבינות כי טיפול שאינו מותאם עשוי לשחזר את הפגיעה ואף להחריף את המצוקה.
 
אמ"ן הוקמה כי בהעדר מענה מותאם נשים רבות מתאבדות.

אנחנו ארגון בתחילת דרכו, עדיין אין לנו תמיכה ממשלתית. כל העשייה שלנו מבוססת על תרומות והתנדבות. אנחנו מבינות שיקח לנו כחברה שנים להשלים את הפער בין הצורך העצום שקיים לבין מספר המקומות שיודעים לתת טיפול מותאם. הפער הזה נובע מדורות של השתקה.  בעצם זה שאת מבקשת ודורשת תמיכה, בעצם זה שאת מכירה בצורך שלך לטיפול מותאם, את כבר חלק מהשינוי. 

בחרנו להתחיל ממקום אחד שנותן מענה בתקופת השיא של המשבר, לאט לאט המודל הזה ישוכפל וילמד.
כל כך היינו רוצות לתת מענה מיידי לכל אחת ואחד, אנחנו כאן כדי שלאורך זמן יהיה מענה לכולם.

 

קהילת המרפא באמ"ן מעניקה לנשים החיות עם פוסט טראומה מורכבת מרחב בטוח ומוגן לעבור בו תהליך של ריפוי. אנו מתמחות במתן טיפול מקצועי ומיודע טראומה, בגישה פמיניסטית והוליסטית בעזרת צוות מסור ומיומן של עו"ס קליניות, מטפלות הוליסטיות, מדריכות ומתנדבות. אנו מאמינות כי בכל אישה יש את הכוח והחכמה כדי לצלוח את המשבר ולצמוח מתוכו. אנו מאמינות כי  אף אישה לא צריכה להיות שם לבד. בתוך קהילה תומכת, קרוב לטבע, נשים באמ"ן מוצאות את הדרך שלהן לשרוד, להחלים ולשגשג. הכלים שהן רוכשות באמ"ן מאפשרים להן לצאת לדרך חדשה ועצמאית. 

שמונת עקרונות הליבה

מהם שמונת עקרונות הליבה עליהם מבוססת העבודה התהליכית באמ"ן?

טיפול מיודע טראומה

1.

גרעין הטראומה הוא נישול הכוח של הנפגע/ת ולכן ההחלמה מתאפשרת בהקשר של חיבור לעצמי ולרקימת יחסי אמון חדשים. בסביבה תומכת כל אישה מובילה את תהליף הריפוי של עצמה.

פמיניזם ומנהיגות

2.

אמ"ן היא חממה למנהיגות נשית. כל אישה שמשתחררת מכבלי הטראומה ובוחרת להיות קודם כל מנהיגה של חייה ולאחר מכן גם מנהיגה חברתית - מהווה כוח ריפוי עוצמתי ופותחת את האפשרות לדמיין עתיד אחר לחברה ולאנושות.

קהילה - אנחנו קהילה

3.

אחת הדרכים המרכזיות באמ"ן להתמודד עם המשבר היא יצירת רשת צפופה נשית ואנושית של תמיכה - בה לכל אחת יש מקום לתמוך ולהיתמך, לתרגל יחסים בריאים של אמון, להרגיש משמעותית ובעלת ערך ולהיזכר שהיא לא לבד.

הטבע מרפא - הריפוי הוא טבעי

4.

קהילת המרפא של אמ"ן ממוקמת קרוב לטבע. החיבור לטבע ולאדמה הוא חלק בלתי נפרד מהדרך להחלמה ומהווה מקום לפורקן, לביטוי כאב ואבל, ומאפשר בדרכו הייחודית טרנספורמציה.

חכמת האישה השלמה: גינקוסופיה

5.

תהליך הריפוי באמ"ן מתמקד בחזרה הביתה לגוף, לרחם, למחזוריות הנשית ולמיניות בריאה וביצירת שלום עם הנשיות שלנו. גינקוסופיה (גינקו=אישה, סופיה=חכמה) היא אסכולה שפיתחה מרוה זהר המשלבת ידע קדום של רפואת נשים שבטית מרחבי העולם עם ידע מערבי מודרני.

המשבר כלידה

6.

ההבנה שקושי גדול, אישי או חברתי יכול להיות הדרך/הזדמנות ללידת דבר חדש ליצירה חדשה.  בעברית תנ"כית המילה משבר משמעותה - כסא לידה או לידה. אנו מאמינות כי המשבר מהווה הזדמנות ללידה מחדש. בסביבה תומכת, חכמת הלידה מתגלית בכל רגע מחדש.

למידה וצמיחה

7.

המודל שלנו באמ"ן מתחדש תוך כדי תנועה. אנחנו מחויבות להמשיך ללמוד, לקרוא מחקרים ולהתפתח מתוך הדיאלוג עם אנשי מקצוע, ספרות מקצועית וידע מניסיון חיים.

דיאלוג פתוח

8.

גישת ה"דיאלוג הפתוח" היא מצפן מרכזי באמ"ן. הדיאלוג הפתוח רואה את הרשת החברתית והאנשים הקרובים של האישה במשבר כשותפים מלאים בתהליך ההחלמה הלוקחים חלק פעיל בה. הגישה פותחה בבית חולים פסיכיאטרי בפינלנד החל משנותה-80 וכיום היא נחשבת לאחת מהגישות האפקטיביות והחסכוניות ביותר בעולם לטיפול במשברים נפשיים.

שאלות ותשובות - שהות מלאה

תוכנית טיפולית-יומית בקהילת המרפא:
ההרשמה פתוחה במהלך כל שנת 2024

למי מיועדת קהילת המרפא?

קהילת המרפא מיועדת לנשים בוגרות ואוטונומיות, מעל גיל 18 אשר מתמודדות עם פוסט-טראומה ופוסט-טראומה מורכבת על רקע אלימות מינית.

התוכנית מיועדת לנשים הנמצאות בתקופת המשבר המאפיינת את תהליך הריפוי.

היכן ממוקמת קהילת המרפא?

קהילת המרפא ממוקמת בטבעון ושוכנת בתוך אדמת מרפא נשית (אמ"ן) - מרכז לחוכמה, חגיגה ועוצמה נשית. במתחם מתקיימות סדנאות שונות בנושאים של בריאות והעצמה נשית, קורסים ולימודי גיניקוסופיה. כל אלו הם חלק מהעסקים המניבים המקיימים את קהילת המרפא.

מה כוללת תוכנית טיפולית-יומית?

מפגשים פרטניים: מפגש דיאלוגי דו-שבועי (בשיטת דיאלוג פתוח), ליווי למיצוי זכויות, תהליך אישי עם גינקוסופית (ליווי לבריאות וחיבור לגוף)

 

קבוצות תהליכיות: טראומה והחלמה, פמיניזם ומנהיגות, חכמה נשית, שיחות קהילה- תקשורת, הסכמים ויחסים, ועוד סדנאות שונות ומתחלפות.

 

קיימות ויצירה: סדנאות יצירה ומלאכות קדומות, סדנאות אקו-תרפיה, טיולים בטבע ועוד...

 

טקסים: באמ"ן מתקימיים מדי פעם מעגלי שירה, ערבי קהילה, טקסים לציון מועדים ועונות השנה

וכן טקסים אישיים לתמיכה והשלמה של תהליכי הריפוי. אנו מאמינות כי טקסים בונים קהילה ומאפשרים למי שבוחרת בכך למצוא מחדש חיבור אותנטי משלה לכוחותיה הפנימיים ולכוחות הטוב בעולם.

*הנשים בתוכנית מטופלות פסיכיאטרית בקהילה על פי צורך, כל אחת אצל רופא.ה לפי בחירתה, אם בקופת החולים ואם באופן פרטי אך לא דרך אמ"ן. הצוות המקצועי שלנו נמצא בקשר שוטף עם הגורמים המטפלים בקהילה.

הצטרפות לתוכנית כוללת בתוכה השתתפות פעילה ולקיחת חלק בעשייה המשותפת.

כמו כן, חיי קהילה מזמנים מפגש ומערכות יחסים עם נשים נוספות וסיפור חייהם, עם הכוחות של כל אחת ואחת וכן מפגש עם תכנים טראומטיים העלולים להציף ולטלטל.

מה העלות של השהות באמ"ן?

אמ"ן מופעלת על ידי עמותת אוהלה- לקידום מרחבי ידע וריפוי קהילתיים נשיים. אמ"ן פועלת ללא מטרות רווח. כל העשייה שלנו מבוססת על תרומות והתנדבות. 

הפעילות בתוכנית טיפולית-יומית מסובסדת ב-80%.

עלותה 2,900 ש"ח בחודש לכל משתתפת, במקום 14,000 ש"ח.

 

 אנו עושות כל שביכולתנו כדי להנגיש את השירות לכולן ויחד עם זאת לשמור על קיימות ושוויון.

ישנה אפשרות לסיוע במילוי זכויות על פי צורך וזכאות.

 

 

האם יש מקום גם לגברים?

אנחנו מאמינות שכל אחד ואחת זכאיות למקום כמו אמ"ן. אנו יודעות שאלימות מינית משפיעה על נשים וגברים, סיס וטראנס. קהילת המרפא מותאמת היום לנשים המגדירות את עצמן כנשים. אנו מקוות ומאמינות שבעתיד יוקמו קהילות מרפא רבות ברוח אמ"ן לכל המגדרים בארץ והעולם.

התכנית תתקיים ארבעה ימים בשבוע: ימי א,ב,ד,ה.  9:00-17:00 | אמ"ן בקרית טבעון.

לכל אחת תיבנה תוכנית אישית עפ"י הצרכים והמענים שיותאמו לה.

(מינימום - יומיים בשבוע, לפחות קבוצה תהליכית אחת, סדנה אחת, מפגש דיאלוגי אחת לשבועיים וליווי פרטני אחת לשבוע

בטיחות ומוגנות: 

אנו מבינות כי פוסט טראומה יכולה להביא עמה שלל התמודדויות ואנחנו כאן כדי לאפשר תהליכים מורכבים. אנחנו לא בי"ח ולא חלופת אשפוז, אין במקום צוות רפואי. המתחם אינו נעול. אמ"ן הינה מקום לריפוי ושיקום לנשים הנמצאות בשלב עיבוד הטראומה, בעלות קשרים תומכים בקהילה ובעלות יכולת תפקוד המתאימה לחיים עצמאיים בקהילה תומכת. אין ביכולתנו לשמש כמקלט, קורת גג זמנית או לתת מענה לנשים בסיכון גבוה.

אמ"ן מזמינה נשים שרוצות ויכולות לקחת אחריות ולהיות שותפות מלאות בתהליך ההחלמה שלהן. נשים שבוחרות לשמור על עצמן ועל הקהילה מכל סוג של אלימות ופגיעה, מתוך הבנה שאי אפשר לבד, אבל גם אי אפשר לשמור עליך בלעדיך. אין במקום שימוש באלכוהול, בסמים ובתרופות שלא במרשם רופא. 

תהליך הקליטה - שהות מלאה

איך נראה תהליך הקליטה באמ"ן?

 1. יצירת קשר ראשוני בלינק. אישה יכולה לפנות בשם עצמה, כמו כן היא יכולה לפנות בסיוע מטפל.ת או אשת קשר אחרת מטעמה.                                                                                                               

 2. בתחילת נובמבר 2023 יתחילו התהליכים הקבוצתיים ויש פעימת כניסה כל רבעון. אנו ממליצות להתחיל בנובמבר לתהליך עד סוף יולי, אך גם מתאימות את התכנית הטיפולית באופן אישי (יש אפשרות לבחור בין יומיים לארבעה ימים של השתתפות בתוכנית הטיפולית - בהתייעצות והחלטה משותפת של הפונה והצוות).                                                                                                                                        

 3. לאחר הפנייה, אשת קשר מטעמנו תיצור קשר עם הפונה לשיחת טלפון. שלב ראשון של האינטייק יתקיים בטלפון. במידה ונראה כי התכניץ הטיפולית באמ"ן רלוונטית תיקבע שיחת אינטייק באמ"ן בטבעון.               

 4. לשיחת האינטייק אנו ממליצות להגיע בליווי שתי מלוות ממעגל התמיכה הקרוב. ניתן להגיע עם מטפלת/ חברה/ קרוב.ת משפחה. במהלך הביקור יתקיים סיור בקהילת המרפא, הסבר מפורט על התכנית והיכרות אישית. בסוף הפגישה יהיה דיון של כלל הנוכחות בפגישה כדי לקבוע את הצעדים הבאים.                         

 5. לאחר בדיקת התאמה הדדית יקבע מועד לקבלת החלטה ו/או תחילת התהליך הטיפולי.                             

 6. עם הגעת הפונה לאמ"ן יחל תהליך קליטה הכולל היכרות מעמיקה יותר, התאמת התכנית הטיפולית האישית, הסדרת תשלומים וחתימה על הסכמות הקהילה.                                                                    

 7. בכל פעימה (כ3-4 חודשים) תתבצע הערכה מחודשת של התכנית הטיפולית והתאמה במידת הצורך, אז גם ניתן להחליט על סיום או שינוי התכנית האישית.                                                                             

 8. במהלך כל תקופת השהות באמ"ן חלה חובת השתתפות מלאה בכל הרכיבים של הלו"ז על פי תכנית שנבנית יחד עם הפונה. ההזמנה היא לקחת חלק בסדנאות ובטיפולים. השהות באמ"ן היא זכות והזדמנות שרבות מחכות לה, אנו מזמינות לכאן נשים שבשלות להתחייב לפגוש את עצמן ולעבור תהליך. כמו כן, רכיב חשוב הוא הקבוצה והקהילה ולכן יש מחויבות הדדית לקחת חלק פעיל במפגשים קבוצתיים.
   

שהות יום באדמת מרפא נשית

למי מתאימה התוכנית טיפולית-יומית באדמת מרפא נשית?

 • נשים עצמאיות המתמודדות עם טראומה על רקע אלימות מינית.

 • נשים אשר רוצות לעבור תהליך של ריפוי כחלק מעבודה קבוצתית, קהילתית.

 • נשים אשר מלוות ומטופלות בטיפול מקצועי בקהילה

 • נשים שיש להן רשת תמיכה בקהילה (חברתית / משפחתית / תעסוקתית)

 • נשים הרואות עצמן אקטיביסטיות המעוניינות ליצור שינוי תרבותי ולהיות מנהיגות ומובילות בקהילה.

צרי קשר
צרי קשר
את מוזמנת להשאיר פניה בשם עצמך או בסיוע מטפל.ת או אשת קשר אחרת מטעמך
צייני האם את מעוניינת ב:

לפניות:

טלפון 
0549037521

רק בהודעת WhatsApp 
*לא מדובר במוקד חירום

כתובת מייל 

amencenter3@ohela.org

אהובה, פרטייך נקלטו במערכת ואנו נחזור אלייך בימים הקרובים

bottom of page