top of page

תהליך חשיבה לימוד ומחקר- קיץ 2023 

איך הכל התחיל ועד היום

 

חורף 2017. מרוה זוהר יוצאת למסע גיוס תמיכה למען הקמת אדמת מרפא נשית.

חמושה בשירים, מילים והיסטוריה כואבת שלה ושל חברותיה עם מחלקות פסיכאיטריות שאינן מציעות מענה מותאם לנשים במצבן, היא יוצאת לגייס את הכסף ואת הצוות הראשוני של הפרוייקט.

(איך אין מקום כזה)

בשנים אלו היא מייסדת את עמותת אוהלה לקידום מרחבי ידע וריפוי נשיים קהילתיים, מסתובבת בארץ ובעולם, מגייסת תרומות ומשאבים עבור החזון, מתנדבת כמיילדת באוגנדה ומכשירה מלוות גינקוסופיות.

 

מרץ 2020 - "מגפת הקורונה" פורצת ובעקבותיה סגר, בישראל נסגרות מחלקות פסיכיאטריות והוסטלים רבים. מתמודדות נפש רבות נותרות ללא מענה וצריכות לבחור האם להיזרק לרחוב או לחזור למשפחות ולסביבה בה נפגעו. מספר הפניות לקווי הסיוע לאלימות במשפחה מזנקים, מוקדי הסיוע הנפשי עולים על גדותיהם. מספר חודשים לפני כן מרוה זוהר וצוות מתנדבות מוצאות שטח ראשוני להקמת הפיילוט של אמ"ן בקרית טבעון בו הן מתחילות צעדים ראשוניים להכשרת הקרקע ולקראת הכשרת צוות אך בתחילת המגפה הן מבינות שזמן החירום דורש מעשה מיידי והן פותחות את קהילת המרפא  כמענה חירומי מציל-חיים ליצירת מרחב בטוח בשעת משבר בעזרת מתנדבות מקומיות.

 

השהות בקהילת המרפא נתנה מענה לעשרות נשים בשלוש השנים האחרונות, בתוכנית השהות המלאה שכוללת לינה וגם בתוכנית של שהות-יום. נשים רבות שאמ"ן מהווה להם מענה רגיש ואמפטי, לעיתים אף מציל חיים. 

מטבע הדברים, לחלק מהנשים שהגיעו לאמ"ן המסגרת לא התאימה או לא ענתה על הצרכים שלהן, אנחנו מצרות וכואבות על כל מי שלא יכולנו לעזור לה - במידת האפשר, הצענו תמיכה ועזרה למצוא את המסגרת המתאימה הבאה.

אנו זוכות לתמיכה של מתנדבות, תורמים ותורמות, צוות מקצועי, רגיש ומסור וחיבוק חם מהקהילה בטבעון והאיזור.

 

במהלך השנים האלו - אספנו מידע רב על דרכי הטיפול, נבנתה תוכנית טיפולית אשר ממשיכה להתפתח ולהעמיק בדרכים ייחודיות והוליסטיות עבור נפגעות אלימות מינית.

הצלחנו ליצור נתיבים חדשים של תמיכה בתהליכי ריפוי המבוססים על החזרת הכוח והכרה בחכמתה של כל אישה לגבי התהליך האישי שלה.

אחד משמונת העקרונות של אמ"ן הינו למידה וצמיחה, דהיינו, למידה מתמדת, צמיחה וחקירה תוך כדי תנועה. נכונות לקרוא, ללמוד מהשטח ולפגוש אנשי ונשות מקצוע רלוונטיים. אחד הדברים הכי משמעותיים בארגון לומד הוא חקר הפרקטיקה- כמה הפרקטיקות היומיומית שלנו נחקרות ובאיזה אופן אנחנו שואלות שאלות עליהן. אולם הטיפול הצמוד בשוהות שלנו לא אפשר עד כה את ההתבוננות לעומק והלמידה הנדרשת

 

מאי 2023 

אנחנו נמצאות בנקודה משמעותית, בה המחויבות והאחריות המקצועיות שלנו מחייבות אותנו לקחת את הידע והניסיון, ההצלחות והאתגרים שהצטברו ולגבש אותם לכדי תוכנית טיפולית מקצועית ומקיפה.

בחודשים האחרונים נוצרה הזדמנות זו יחד עם סיום חיובי לתקופת השהות של הנשים שטופלו בבית לאחרונה - לעצירת הפיילוט ממתכונת החירום בו קהילת המרפא הוקמה ע"מ ליצור מודל שתומך בצורה מיטיבה עוד יותר בנשים המגיעות לשהות באמ"ן ובצוות הטיפולי בשדה הכל-כך סבוך ועדין של פוסט-טראומה מורכבת.

 

במהלך חודשי מאי יוני אנו מתכנסות יחד עם גורמים מקצועיים רלוונטיים לעבודתנו כארגון פורץ דרך וחלוצי, להתבוננות, מחשבה וקבלת החלטה על אופי והיקף המשך הפעילות שלנו בשנים הקרובות, בדרך שתחילתה בבית הנוכחי בטבעון והמשכה בעתיד בכפר המלא של אדמת מרפא נשית.

 

במהלך התקופה הזו - לא נקלוט נשים חדשות.

 

כדי שנוכל להמשיך לפתח את התוכנית הייחודית וליצור אלטרנטיבה אמיתית, בריאה ומקיימת לריפוי עבור הנשים - אנו זקוקות לאמונה ולתמיכה שלכן שחייב להיות מקום כזה, שרואה, מעצים, מחבר את האישה לכוחות שלה ולא גוזל אותן שוב במסע שלה אל הריפוי.

כחלק מהתהליך אנחנו מתכוונות לאסוף קולות מהקהילה והמעגלים שהיו חלק מהדרך.

בחודשיים האלו אנו נעדכן מתוך התהליך ונשתף מהתובנות, המסקנות והלקחים.

 

אנו יודעות שהיישות של אמ"ן - חלום וחזון של אדמת מרפא נשית- היא חזון של תקווה ואמון בחיים עבור נשים וגברים רבים. מזמינות להמשיך ללכת יד ביד, לזכור שזו דרך ארוכה ליצור מציאות חדשה, כזו שבה אנו רוצות לחיות ולגדל את ילדינו - מציאות שיש בה אדמת מרפא נשית, מקום לריפוי, טקסים, למידה והעצמה נשית, מקום בו אנו מנכסות מחדש את הבריאות העמוקה אותה אנו מבקשות במעגל האישי והקולקטיבי.

bottom of page